Klinika Uśmiechu

Twój piękny uśmiech efektem naszej pasji

 

profilaktyka 01

Profilaktyka to najlepszy sposób na zachowanie zdrowych zębów i pięknego uśmiechu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możliwe jest dziś zapobieganie powstawaniu zmian próchnicowych i chorób przyzębia . Wśród działań profilaktycznych najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej, dlatego poświęcamy wiele uwagi nauce szczotkowania zębów (w tym metodom dotarcia do miejsc trudno dostępnych), doborowi szczoteczek, past i płynów do zębów oraz właściwemu stosowaniu nitek dentystycznych. Efekt profilaktyczny wzmacniają metody ochrony zębów:

 

Skaling

jest zabiegiem polegającym na usuwaniu twardych złogów nazębnych formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Wykorzystywane do tego są urządzenia ultradźwiękowe, zwane skalerami.

 

Piaskowanie

to zabieg usuwania z powierzchni zębów osadu i przebarwień (od kawy, herbaty, tytoniu). Wykorzystywana jest do tego tzw. "piaskarka" - aparat, który wyrzuca pod dużym ciśnieniem specjalny piasek stomatologiczny. Skutecznie eliminuje on osad i przebarwienia niemożliwe do usunięcia przy pomocy zwykłej szczoteczki.

 

Fluoryzacja

Jest to zabieg profilaktyczny, który wzmacnia szkliwo zębów i ich odporność na próchnicę. Podczas zabiegu wykorzystuje się związki fluoru, które są doskonałe w zwalczaniu próchnicy. Dzięki zastosowaniu specjalnych pianek i lakierów, które przywierają do ścian zęba, fluor jest stopniowo uwalniany, co pozwala zredukować próchnicę do 40%. Zabieg lakierowania zalecany jest również po zabiegach piaskowania i skalingu.

 

Lakowanie bruzd

Jest to zabieg wypełniania specjalnym preparatem szczelin w zębach, co uniemożliwia dostanie się resztek jedzenia i bakterii, a tym samym redukuje powstanie próchnicy. Lakowanie można wykonać na zębach stałych - bez próchnicy, jak i mlecznych - głównie na trzonowych i przedtrzonowych. Nowoczesne preparaty zawierają długo uwalniający się fluor, potęgując efekt profilaktyczny. Jest to rewelacyjna metoda zapobiegania próchnicy, w tym bezbolesna.